Pricing na více trzích

Expanze na další trhy - ať jsou to země nebo jiné kanály - je často využívaným strategickým rozhodnutím online prodejce. Pokud je strategie řízená poctivě, tak vstupu předchází podrobná analýza - velikost trhu, právní normy, nákupní chování, možnosti skladování a dopravy, náklady na propagaci, velikost a síla konkurence atp. Pak se na trh vstoupí a často se produkty “nějak” nacení. Ze zkušenosti vidíme, že se často vezme cena produktu na domácím trhu a ta se použije spolu s měnovým kurzem pro určení prodejní ceny na expanzním trhu. Jak to dělat lépe?

Pokud analýzu trhu máte

Pokud je někde cenotvorba extrémně důležitá, tak je to právě při expanzi. Svou cenou deklarujete pozici na trhu a nastavení ceny vám spolu s propagací získá první zákazníky. Zde je víc než kdy jindy nutné znát cenu konkurence a podle zvolené strategie expanze pak přizpůsobovat cenu.

Pokud máte silnou kapitálovou strukturu a jste schopni pálit peníze, tak můžete využít strategii TEMU, Shein nebo lokálních hráčů jako Alza při expanzi do Maďarska. Cenu jednoduše položíte níže než ostatní konkurenti a investujete do tržního podílu a získání zákaznické báze.

Pokud jako většina e-shopů nemáte možnost propalovat několik ročních obratů do expanze, můžete využít jednoduchá pravidla jako lehká cenová konkurence, abyste získali základní realitu trhu. Poté vyhodnocujte, kterým skupinám se daří více a kterým méně a dle toho můžete upravovat své taktiky. Můžete se opřít o svou prvotní analýzu, abyste hledali příležitosti rychleji. Stejně tak si můžete vyhodnocovat, jak jednotlivé skupiny přispívají k dosahování strategických cílů a buď skupiny dál podporovat nebo v některých případech tlumit nebo vyřazovat.

Pokud analýzu trhu nemáte:

A co když analýzu při vstupu na další trhy analýzu nemáte? Nedá se nic dělat. V rámci cenotvorby si můžete připravit poměrně pohodlně strategii cenotvorby na zahraniční trhy sami. Jako vždy vycházejte ze strategie e-shopu - díky tomu budete znát své maržové brzdy. Spočítejte si nebo alespoň odhadněte, jak se na minimální marži projeví dodatečné náklady na logistický řetězec (sklad, doprava, reklamace, …). Poté pokud možno, tak si pořiďte monitoring cen konkurence, abyste měli dobrou představu, jak vypadá trh. A pak začněte s taktikami (pravidly) tak, jak jste zvyklí z domácích trhů. Například můžete využít lehkou cenovou konkurenci, abyste měli jistotu, že prodejem neproděláte, ale zároveň budete pokud možno konkurenceschopní.

Otázky ke kapitole Pricing na více trzích:

  • Na kolik trzích působíte a jaké máte plány s expanzí v dalších 12 měsících?
  • Jak dnes vypadá vaše strategie spojená se vstupem na další trh?
  • Jaký je náklad na vyskladnění a propagaci jednoho produktu na každém trhu, na kterém operujete?
Master Your Online Commerce Pricing Effortlessly
Offices
44 Tehama St., San Francisco, CA, 94105
Zlatnická 12, Prague, Czech Republic, 110 00
Smetanova 19, Brno, Czech Republic, 602 00
© 2020-2025 Disivo.
All rights reserved.